اصول تغذیه دام

به نام خدا
با سلام خدمت شما همراهان گرامی
چند سوال از شما دامداران دارم؟
۱_به هنگام دادن خوراک به دام آیا از میزان دقیق خوراکی که باید بدهید اطلاع کافی دارید؟
۲_آیا میدانید با دادن چه مقدار وزنی خوراک بیشترین سود با کمترین هزینه نصیبتان می شود؟
اگر در جواب دادن به این سوال ها ذهنتان درگیر شده نگران نباشید ما به شما می گوییم.

☑️ مصرف کنسانتره یک هفته بعد از تولد برای دام ضروری است که به آن کنسانتره استارتر می گویند که دارای انرژی و پروتئین بالا است

۱ – جهت مصرف در بره از سن یک‌ماهگی با مصرف روزانه ۳۰ گرم کنسانتره همراه با یونجه نرم و مرغوب، که یک روز در میان میزان کنسانتره ۱۰ گرم اضافه شود.

۲ – جهت مصرف بره‌های بیش از دو ماه ۴۵ گرم در روز شروع و هرروز درمیان ۱۵ گرم اضافه شود. همچنین یونجه کوبیده به‌صورت آزاد همراه کنسانتره مصرف گردد.

۳ – جهت مصرف بره‌های بیش از سه ماه با روزانه ۴۵ تا ۵۰ گرم جایگزین جو و اقلام خوراکی گردد و روزانه ۱۵ گرم به کنسانتره افزوده شود. در همه حال از مصرف جو دیگر اقلام غذایی به‌سرعت باید کم گردد.

چنانچه سرعت جایگزینی کنسانتره استارتر سریع باشد خطر اسهال دیده می‌شود لذا برای بره‌های بیش از دو ماه این جایگزینی با دقت صورت گیرد.
???? نکته ای که قابل توجه هست این است که جیره های شروع کننده باید از سـن ۷ روزگـی ارائـه شـوند.اگـرچه نـشخوارکنندگان شیرخوار ممکن است در این سـن مقـدار قابـل تـوجهی از جیـره شـروع کننـده را مـصرف ننمایند.
درواقع آن ها تمایل دارند ازروی کنجکاوی خـوراک شـروع کننـده را کـم کـم بـه دهـان بگیرند.
????مالیدن روی پوزه و یا قرار دادن مقدار کمی ازخوراک شروع کننده در اخور مخصوص آنها بعد از خوردن شیر، میتواند روش خوبی برای آموزش آن ها باشد .

????هنگامی که مـصرف جیره شروع کننده به حدود یک درصد وزن بدن رسید می توان جایگزین و شـیر را بـه طـور کامل قطع نمود
????هرچه تغذیه بره یا بزغاله از بدو تولد بهتر باشد واز غذای کمکی برای رشد آن استفاده گردد :
✅افزایش وزن روزانه بالاتر
✅زمان از شیر گیری زودتر
✅و از رشد بهتر وسالم تری برخوردار می شود.
در پایان به این نتیجه میرسیم که به بره یابزغاله هایی که از روز هفتم پس از تولد استارتر بدهیم تاثیر فوق العاده چشمگیری در رشد ونمو آنها دارد

۱️⃣ در یک روزگی و بلافاصله بعد از تولد به گوساله آغوز داده می‌شود و آب کافی در اختیار آن قرار می‌گیرد. معمولا بین سه تا چهار لیتر آغوز را ظرف یک ساعت بعد از تولد به گوساله می‌خورانند، و در تعداد زیادی از گاوداری‌ها ۱۲ ساعت بعد آن‌ را تکرار می‌کنند
. ۲️⃣ گوساله‌ها باید به طور آزاد به آب دسترسی داشته باشند. نشان داده شده است آن‌دسته از گوساله‌ها که دسترسی به آب داشته‌اند روزانه ۳۱۰ گرم و آن‌هایی که از آب محروم بوده‌اند ۱۸۰ گرم اضافه وزن داشته‌اند.
????به طور کلی گوساله‌ها تا
✔️یک ماهگی روزانه به ۱.۳ تا ۲ گالن آب احتیاج دارند (هر گالن ۳.۸۵ لیتر است)
✔️دو ماهگی ۱.۵ تا ۲.۴،
✔️سه ماهگی ۱.۲ تا ۲.۸
✔️و در چهار ماهگی ۳ تا ۳.۵ گالن در روز آب احتیاج است.
۳️⃣ از روز چهارم بعد از تولد استارتر وارد غذای گوساله می‌شود. میزان استارتری که در روز اول در اختیار حیوان قرار می.گیرد به اندازهٔ یک مشت می‌باشد
????استارتر بایستی همواره تازه باشد. همه روزه به میزان استارتر افزوده می‌شود به طوری‌که در روز ۲۸ (هفته چهارم) بعد از تولد میزان آن در روز به ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم در روز می‌رسد.
????علاوه بر استارتر باید روزانه بر اساس وزن بدن، شیر در اختیار حیوان قرار گیرد. تحت شرایط طبیعی آب و هوایی، گوساله باید حدود ۱۰ درصد وزن بدن خود شیر دریافت نماید.
????از روز ۲۸ تا ۳۵ بعد از تولد تغذیهٔ گوساله شامل ۷۰۰ الی ۹۰۰ گرم استارتر در روز به همراه آب کافی در اختیار حیوان باشد. برای ترغیب حیوان به خوردن بیشتر استارتر می‌توان از میزان شیر مصرفی روزانه به میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد کاست. از روز ۲۸ (هفته چهارم) می‌توان به طور ناگهانی شیر را قطع کرد و تا دو ماهگی حیوان را با استارتر تغذیه نمود
???? پس از شیر گرفتن باید تغذیه با استارتر ادامه یابد و آب کافی در اختیار حیوان قرار گیرد
???? به طور کلی زمانی گوساله از شیر گرفته می شود که برای دو روز پی در پی به میزان ۷۰۰ الی ۹۰۰ گرم استارتر مصرف نماید. نقطهٔ مهم این است که در زمان از شیر گرفتن گوساله از سلامت کامل برخوردار باشد و در صورت بیمار بودن باید صبر نمود تا حیوان سلامت خود را به دست آورد
ممنونم از همراهی و‌ توجه شما
@dr.z.hakimy
@zarindane
#زرین_دانه
#خوراک_دام_و_طیور
#استارتر
#گاو_داری
#گوساله
#گوساله_پرواری
#اصول_تغذیه_دام
#آغوز


در این راه شرکت زرین دانه با محصولات خود شما را در سود آوری بیشتر همراه می کند
برای آگهی از محصولات ما به هایلایت پیج زرین دانه مراجعه کنید