واکسن در دام آبستن


 • سوالی که شاید برای خیلی از دامداران پیش اومده باشه این هست که
  ❓آیا ما می‌توانیم در دام آبستن واکسن تزریق کنیم؟
  ❓آیا در دام آبستن سنگین هم می‌توانیم واکسن بزنیم؟
  ❓ واکسن زدن به دام آبستن باعث سقط جنین نمیشه؟
  برای رسیدن به پاسخ توضیحاتی رو خدمت شما ارائه میدهم حتما تا پایان مطالعه کنید
  واکسن ها در آبستنی را به سه دسته تقسیم بندی می کنیم
  ۱️⃣ دسته ی اول واکسن های کشته هستند که میکروب آن کشته شده و به خاطر طول دوره ایمنی کوتاهی که ایجاد میکنند و اینکه ما هم می‌خواهیم این ایمنی و مصونیت از بیماری را، از طریق آغوز (‌ماک، جک) به بره و بزغاله خود منتقل کند، لازم است حتماً آنها را در زمانیکه دام آبستن سنگین است به آن تزریق کنیم.
  وبا توجه به اینکه حداقل زمان ساخته شدن پادتن ها در بدن مادر دوهفته طول میکشد، می بایست این واکسن ها را حداکثر دوهفته مانده به زایمان به دام تزریق کنیم.
  این واکسن ها شامل آنتروتوکسمی (علفی، زهره درد، پرخوری، سرخ روده) ، تب برفکی (‌طبقه), آگالاکسی ( شیر باد، شیر بره) می باشد. این واکسن ها چون ایمنی کمی ایجاد میکنند، حتی اگر دام بیشتر از سه ماه از دریافت واکسن قبلی گذشته باشد، باید دومرتبه در زمان آبستنی سنگین به دامها تزریق شود.
  ????اگر تزریق در آبستن سنگین نکنیم برای بره و بزغاله خطرناک است خصوصاً آنتروتوکسمی.
  ????تذکر: واکسن آنتروتوکسمی ترکیه ای پلی واک سی ال باعث سقط جنین در دام آبستن میشود و لازم است برای دامهای آبستن، حتماً از واکسن ایرانی رازی استفاده شود.
  ۲️⃣ دسته ی دوم واکسن ها آنهایی است که زنده هستند و بهتر است در زمان غیر آبستنی تزریق شوند، اما اگر به هر دلیل امکان آن میسر نبود، می توان تا ماه دوم آبستنی میش و بز، بدون خطر سقط جنین، آنها را تزریق کرد مثل آبله، شاربن، طاعون و پاستورلوز.
  ۳️⃣ اما دسته ی سوم واکسن‌هایی است که به هیچ عنوان نباید در دام آبستن سبک و سنگین تزریق شود مثل تب مالت
  ???? بدیهی است کلیه دستکاری های دام آبستن خصوصاً آبستن سنگین باید با احتیاط انجام شود و در دسته های کوچک که استرس کمتری باشد تزریق شوند. هر گونه دستکاری غیر اصولی می‌تواند باعث سقط جنین مکانیکی و ضربه‌ای در دامها شود که به دلیل ضربه خوردن به جنین است در واقع واکسن های مجاز دوران آبستنی باعث سقط نمی شود
  اگر هم خیلی خوب نمی‌توانیم استرس تزریقات را کنترل کنیم بهتر است برخی جنین های احتمالی فدای گله شوند تا اینکه از ترس چند سقط جنین، بخواهیم گله را فدای آنها کنیم.
 • ممنونم از توجه و همراهی شما
 • dr.z.hakimy@
 • @zarindan به صفحه ی ما در اینستا نیز سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید